دلم می خواهدهایمان را کمی تعدیل کنیم
ساعت ٤:٥٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ اسفند ۱۳٩٥ : توسط :

 

       زندگی شهری مستلزم ارتباطات همه جانبه با قشرهای مختلف مردم است.مردمی با فرهنگ ها و اخلاق ها و تربیت های متفاوت..مردمی که روش زندگیشان گاهی زمین تا آسمان با همسایه دیوار به دیوارشان و حتی فامیل و بستگان درجه یکشان هم فرق می کند و به تعداد مردم روی این کره خاکی روش زندگی و تربیت و خوی و خصلت وجود دارد که نمیتوان حکمی برای خوب یا بد بودن هیچکدام صادر کرد چون هر کس به زعم خود روش درستی را آموخته و اجرا میکند.اما به دلیل ارتباط و به هم پیوستگی زندگی های امروزه و برای اینکه زندگی ما تحت تاثیر و در کنش و واکنش با دیگران است، نمیتوان به هر نحوی که دلت میخواهد رفتار کنی و استدلالت هم این باشد که روش و نگرش و طرز تلقی و حتی تمایل من برای زندگی این است. علاوه بر قوانین و هنجارها، اخلاقیات هم موانع محکمی در برابر دلم میخواهدهای امروزه زندگی است که متاسفانه چندان از طرف قشر وسیعی از مردم جدی گرفته نمیشود اما می شود من و تو و ما بکوشیم که به سهم خودمان درست و خوب و تعاملی رفتار کنیم.می شود که هنجارشکن و بی اخلاق نباشیم می شود که دلم میخواهدهایمان از حصار خانه به کف کوچه و خیابان کشیده نشود.می شود وقتی پشت فرمان خودرویمان در خیابانهای شلوغی که قطعا مال من تنها نیست تردد میکنیم وقتی از توقف خودروی جلویی کلافه شده ایم وقتی عابری ناگهان جلویمان سبز می شود وقتی اتومبیلی عمدا یا سهوا چرخشی در مقابل ما دارد دستمان را روی بوق نگذاریم تا به عوض هشدار گوش پیاده  و سواره را کر کنیم! می شود اگر مسافرکش هستیم برای سوار کردن مسافر به هر عابری که از حاشیه خیابان و حتی پیاده رو تردد می کند بوق نزنیم و جلوی پای مردم ترمز های آنچنانی نکنیم و مطمئن باشیم کسی که قصد سوار شدن به خودروهای مسافربری را داشته باشد حتما کنار خیابان می ایستد و مسیرش را به تاکسی ها یا سایر مسافربرها اعلام می کند و نیازی نیست به تک تک عابران بوق بزنیم و حتی بدتر از آن با صدای بلند صدایشان کنیم که فلان جا می روی؟

می شود وقتی در خیابان و اماکن عمومی و مخصوصا وسایل نقلیه عمومی تردد می کنیم وقتی در چند قدمی و حتی چند وجبیمان مردم دیگری هم حضور دارند با مکالمات بلند بلند تلفن همراه و حتی گاهی داد و بیداد و حرفهای نه چندان خوشایند موجب آزردگی دیگران نشویم می شود مکالماتمان را به وقتی دیگر و زمانی که مزاحم کسی نباشیم موکول کنیم.

می شود اگر در تاکسی و اتوبوس و مترو تردد میکنیم از برخورد نفر کناری که اغلب به خاطر تنگی جا اتفاق می افتد و ممکن است تعمدی هم نباشد برآشفته نشویم و کار را به جنجال و حتی دعوا نکشانیم.می شود به آدمها لبخند بزنیم می شود کمی مهربان تر باشیم..

می شود با رفتارهای ناشایستی مثل انداختن آب دهان و بینی در کوچه و خیابان موجب اشمئزاز دیگران نشویم می شود کمی فقط کمی بهداشت شخصی را رعایت کنیم تا دیگران از حرکت و حضور حتی کوتاه مدت کنار ما حس دلچسبی داشته باشند..

می شود کمی صبور و محترم تر بود می شود با رعایت نوبت در صفهای خرید و وسایل نقلیه به شعور و شخصیت و وقت دیگران احترام گذاشت ..

می شود فقط با کمی کاستن از دلم میخواهد ها و بی حرمتی ها در کوچه و خیابان، قشنگ تر زندگی کرد..می شود با کمی احترام به دیگران در خانه خودمان هم با رعایت حقوق همسایه دیوار به دیوار با وجدان آرام سر بر بالین گذاشت..

باور کنید می شود بدون شکستن دلی بدون له کردن احترام کسی بدون توهین و حرمت شکنی هم زیبا زندگی کرد..

می شود و می توانیم...