وای بر کم فروشان

      نهاوند صبور و کهنسالم..این روزها بیشتر از هر کسی دلم برای مظلومیت و محرومیت تو می سوزد..تویی که سالهای سال چونان مادری مهربان و مهرگستر، همه وجودت آغوشی گرم شد برای بالیدن و پروریدن فرزندانی که از خاک تو رستند و در خاک تو بالیدند و از هوای پاکت تنفس کردند و از آب خالصت نوشیدند و همین که به سن بالندگی رسیدند پا بر شانه های کهنسالت نهادند و نردبانت کردند و به اوج رسیدند و خیلی هایشان وقتی که سر غرور بر ابرهای پیشرفت می ساییدند حتی نامت را یادشان نیامد!

اما تو همچنان استوار و محکم ایستادی و بی دریغ ، داشته هایت را نثار فرزندانت کردی و در پایان راه با چشمان خسته ات دعای خیر، بدرقه راهشان کردی ولی اکثرشان حتی رسم قدرشناسی را بلد نبودند! ولی تو سخاوتمندتر از آن بودی که نداشته هایشان را به رخشان بکشی...

سالهاست شهر من و تو از درد نداشتن ها، از درد نبودن ها از درد نخواستن ها زجر می کشد ، سالهاست هیچ دلسوزی در این شهر نیست و اگر هم پیدا می شود، چنانش می کنیم که فرار را بر قرار ترجیح بدهد و برود و باز نگردد! سالهاست از فقدان مدیران لایق، سخنرانی مان گوش فلک را کر می کند ولی همین که به مدیر خوب و لایقی می رسیم یا فراری اش می دهیم  یا همین که می بینیم عملکردش موجب رضایت مردمی و کسب محبوبیتی برایش شده، حسادت ریشه جانمان را می خشکاند و تیشه به ریشه اش می زنیم و می خواهیم به زور هم که شده او را نابود کنیم! و  این تبدیل به سنت حسنه ای! برای ملخ های حسادت شهرمان شده است.

شهر پردردی که نه نماینده مجلس دارد نه فرماندار! این روزها در کش و قوس از دست دادن شهردارش  هم دست و پا می زند ..شهرداری که به اذعان و اعتراف اکثریت قاطع مردم نهاوند توانسته طی مدت تصدی، قدمهای موثری در راستای آبادانی و بهسازی امور شهر بردارد، حالا در دام حسد و زیاده خواهی بازوانش! گرفتار شده است...و به خواست و اقدام تعدادی از اعضای شورای شهر، قرار است به سنت منحوس استیضاح تن دهد و احتمالا بعدش هم به سبک شهرداران قبلی از کار برکنار شود.

در جلسه استیضاح شهردار که روز سه شنبه 8 تیرماه برگزار شد، 5 نفر از اعضای شورا به استیضاح، رای موافق داده و پرسشگران عملکرد شهردار شدند و 4 نفر در قامت مخالفان استیضاح، در کنار شهردار منتخب خود ایستادند و با بهانه ها مخالفت کردند! وطی اقدامی که حداقل در سال های اخیر کم نظیر بوده است در اقدامی اعتراضی، جلسه استیضاح را ترک کردند و با از رسمیت انداختن جلسه مذکور،مخالفت صریح خود را با استیضاح "فرجی فر" اعلام کردند! اما اقدام قابل تقدیرتر اعضای مخالف استیضاح، هشدارو تهدیدشان به اعضای استیضاح کننده ،مبنی بر اینکه اگر بخواهند به استیضاح ادامه دهند، همگی با هم از عضویت در شورای شهر استعفا خواهند کرد! حرکتی که حداقل درنهاوند ما با همه مشکلات و کش و قوس هایی که سالهاست در شورا گرفتارش هستیم کم نظیر است...همانقدر که کارشکنی و سنگ اندازی آن 5 نفری که البته انتظارش را نداشتیم، خلاف شعارهای خوش آب و رنگ روی بنرهای تبلیغاتیشان قدم بردارند ،اسفبار است جسارت و صراحت "صامد جهانیان،صفی خرم آبادی،علی  شفایی و عبدالعلی ملکی"  درخور تقدیر و تشویق است که با وجود مشکلاتی که مواجهش می شوند و هستند ،دچار تردید و تزلزل نشدند و راست قامت کنار شهردارشان ایستادند!

نتیجه این جدال نفس گیر ،هرچه که باشد ، مهم این است که مردم منتخبانشان را بشناسند..و بدانند که آنهایی که صرفا برای بهبود امور شهری راهی ساختمان شورایشان کرده اند اکنون چه می کنند و چقدر به شعارها و سوگندهایشان وفادارند؟

در پی این اتفاقات، روز گذشته امام جمعه شهرمان هم با دعوت از اعضای شورای شهر و با صراحت لهجه همیشگی خود ،خواستار حل و فصل سریع این معادله شد و هشدار داد که در شهری که نماینده و فرماندار هم ندارد در این شرایط برکناری شهردار ،نه تنها اقدام مفید و موثری نخواهد بود ،بلکه تیشه سنگین تری به ریشه شهر خواهد زد و مانع اقدامات عمرانی در فصلی که منتسب به کار و تلاش است خواهد شد.

"عباسعلی مغیثی "امام جمعه ای که به شجاعت و صراحت لهجه مشهور است اعلام آمادگی کرد که حاضر است برای رفع مشکلات و همکاری با شورا در کنار مردم هر کاری که لازم است را انجام دهد. که این اقدام و بیانات اخیر ایشان درخور توجه و تقدیر است. و ای کاش اعضای نهاوندی شورای شهر و آنان که علم مخالفت با شهردار بر افراشته اند کمی از این امام جمعه غیر بومی ولی دلسوز نهاوند بیاموزند و دست از مخالفت های غیر مفید بردارند.

اما در این میانه ماهی گرفتن های برخی عناصر همیشه فرصت طلب، از آب گل آلود اختلافات و آب به آسیاب مخالفان پیشرفت شهر ریختن جای سوال و تعجب دارد! خبرنگاری که می داند رسالت شغلی اش صرفا انعکاس اخبار و رخدادهای شهر، بی هیچ دخل و تصرف و اظهار نظر و سو گیری و جانبداری شخصی است، چرا باید در چنین هنگامه ای به جای تجزیه و تحلیل مناسب و مفید و انعکاس غیر سوگیرانه حوادث ،در رسانه شخصی و فضاهای مجازی اقدام به جو سازی و انعکاس اخبار نادرست کند؟ چرا جلسه نیمه تمام استیضاح شهردار را با تیتر "شهردار در آستانه عزل" علم کرده و موجب نگرانی مردم شهری شود که از خاک و آبش بالیده است؟! اصحاب رسانه چه منفعتی می توانند از برکناری یک مدیر سختکوش و پرتلاش شهری آن هم در نهاوندی که به برکت کوچ نماینده و حسادتهایی که علیه فرماندارش شد حالا دیگر هیییییییییییییچ دلسوزی ندارد؟!  مگر این شهردار، همانی نیست که روز خبرنگار وقتی برایتان جلسه تقدیر برپا می کند و هدیه ها می دهد، مجیزش را می گویید و دور  وبرش را می گیرید و گزارش  خبری اش را در صفحه اول رسانه هایتان درج می کنید که چنین و چنان؟! پس چرا در هنگامه حمایت و سختی ،خود تبدیل به کارشکنانی بدتر از مخالفانش می شوید و تا نیمه شب به جو سازی در فضاهای مجازی مشغول می شوید که چیزی به رفتن شهردار نمانده و پرونده هایش علنی شده و چه و چه وچه؟ ! مگر این که رفتن شهردار و ماندن مخالفانش، شما را به وعده هایی از پیش داده شده برساند که ما و مردم خبر نداریم؟! و کاش مسئولین شهر ما این ملخان گرد شیرینی و این خبرنگار نماها را زودتر و بهتر بشناسند....

مردم نهاوند تفاوت اصل و فرع و سره را از ناسره خوب تشخیص می دهند. حتی قشر کم سواد و عامی کوچه و بازار این سالها دیده اند که چه اتفاقاتی در شهر افتاده و کاملا می دانند که نباید دلخوش کنند به شعارهای دهن پرکن و پر زرق و برق که تنها یک هفته در ایام تبلیغات زیر پوسترهای رنگی و بنرهای تمام قد تبلیغاتی درج می شود ..بلکه باید صبر کنند و ببینند که کدامشان برای رضای خدا و خدمت به خلق خدا قدم در راه نهاده و هیچ وسوسه ای پای اراده اش را برای خدمت به شهر لنگ نمی کند...مردم نهاوند بسیار صبور و زیرک و دقیق، اگر چه کمی دور از حوادث نشسته اند ولی خوب همه چیز را می بینند و رصد می کنند و هیچ حرکت جاه طلبانه ای از نگاه تیزبینشان مخفی نمی ماند ...و تاریخ هم نشان داده که کارشکنان و آنان که برای منافع خود خدمتگزاران شهر را زیر تیغ استیضاح و عزل و استعفا بردند ،ماندگار نشدند و عدم انتخاب و خانه نشینی اعضای معروف و جنجالی شوراهای قبلی، دلیل روشن این مدعاست ..پس امیدواریم اعضای مخالف شهردار  در شورای شهر به فکر فردای خود هم باشند .فردایی که علاوه بر چشم تیز بین مردم و برگه های رایی که دیگر نام شمایان در آن نوشته نخواهد شد ،باید به کسی جواب پس بدهید که از نیت واقعی و ادله اصلیتان برای این مخالفت ها مطلع است و وای بر احوال آنان که برای اندک توشه ای از مال دنیا ، آخرتشان را به حراج گذاشته باشند.

ویل للمطففین....

 

/ 2 نظر / 48 بازدید
ماهی

یکی برای همه,همه بر علیه یکی,داستان ادمای بدرد بخور مملکت ماس,باز رحمت به امام جمعه,کم پیدا میشه از این اخوندا[مغرور]

زمانیان

عملکرد شهردار فعلی در مقایسه با شهردار قبل قابل مقایسه نیست، به عنوان کسی که هر جند وقت نهاوند عزیز را میبیند، بر این قضبه شهادت میدهم.